Ana Sayfa / Mutfak / Mutfak Dekorasyonu
MUTFAK DEKORASYONU
mutfak dekorasyonu

Mutfak Dekorasyonu

Mutfak Dekorasyonu Modelleri

Mutfak, evin kalbidir desek yeridir.  Bayanların genellikle çoğu vaktini geçirdiği mekan olan mutfak hem kullanışlı hem modern olmalı aynı zamanda sadece yemek pişirilen veya hazırlanan bir mekan olmaktan daha çok vakit geçirilebilen diğer mekanlardan ayrışmayan kompleks bir mekan haline getirmek gerekiyor. Mutfak dekorasyonu evlerimizin genel konseptini yansıtacak şekilde sade ve modern bir tasarıma sahip olmalıdır.

Bunun için yapılması gereken ipuçlarını birkaç başlıkta inceleyeceğiz.

Öncelikli olarak mutfağı mutfak yapan tezgah ve dolaplardır. Tezgahların malzemesi ve kullanımı açısından verimli bir tasarıma sahip olmalıdır. Yani dolapların ahşabından tutunda tezgahın mermerine kadar hepsi  temizlenebilir ve modern olmalıdır.

Yeterli alanınız var ise ada tezgahlı bir planlama hem çok yönlü bir çalışma ve dolaşım alanı hemde fonksiyonel bir tasarım olacaktır. Mimari anlamda genellikle mutfaklar yapının köşelerinde değilde orta alanlarda düşünülmektedir. Bu yüzden genellikle tek cepheden ışık alan aynı zamanda bir teras veya balkona bağlanır. Bu yüzden ışık konusunda yetersiz mekanlardır. Genel yoğunluğu sağlayan dolapların malzeme ve renk seçimi bu yüzden çok önemlidir. Dediğimiz gibi bir mutfağa sahip iseniz daha açık renk malzeme seçilmesi önemli bir tasarım detayıdır.

İkinci olarak mutfağı sadece yemek alanının haricinde bir yaşam alanı olmasını istiyor iseniz uygun bir alan var ise güzel bir köşe takımı ile bu mekana bir yaşam ve aktivite alanı katmış oluyoruz . çekirdek bir aile yapısına sahip isek güzel bir yemek masası ve buna entegre edilmiş bir köşe takımı ile kullanışlı bir mekan oluşturulmuştur.

Mutfakta kullanılacak malzeme seçimlerine çok dikkat edilmeli çünkü hem ıslak zeminin hemde yemeklerden dolayı çıkan buhardan zarar görmeyecek malzemeler seçilmelidir.

Genel olarak modern mutfaklarda daha çok koyu pudra renkler kullanılmaktadır. Duvar renkleri konusunda eğer doğal ışık alma konusunda yeterli bir mekan ise biraz kotu renkler seçilebilir.

Bu makalede sizlere mutfak ile alakalı dekoratif fikirler vermeye çalıştık umarım başarılı olmuşuzdur. Mimara sor butonundan sormak istediklerinizi sorabilirsiniz. Bu yazı tamamen tanıtım amaçlı yazılmıştır.

Mutfak Dekorasyonu Örnekleri

HAKKINDA admin

Editörün Seçtikleri

büyük mutfak

Büyük Mutfaklar İçin Tasarımlar

Büyük Mutfak Tasarımları Bayanların gün içinde en çok vakit harcadıkları ve evin en önemli mekanlarından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir