Ana Sayfa / Güncel / İskandinav tarzı dekorasyon nedir?
İSKANDİNAV TARZI DEKORASYON

İskandinav tarzı dekorasyon nedir?

İskandinav tarzı dekorasyon başlı başına bir dekorasyon akımı, sonradan ortaya çıkan ama günümüzde tüm dünyaya yayılmış bu dekorasyon tarzını gelin biraz yakından inceleyelim.

İSKANDİNAV TARZI DEKORASYON NEDİR?

İskandinav tarzı dekorasyon modern ve minimalist bir anlayışa sahiptir. Bu tasarım özelliği sadece estetiği ön planda tutmamaktadır, estetiğin yanında işlevsellik ve ekonomik olması da ön plana çıkar.

Bu tasarıma beyaz renk hakimdir, tasarıma obje beyaz düşünülerek başlanır sonra diğer bir renkle harmanlanarak ortaya estetik İskandinav tarzı bir dekorasyon çıkar. Beyaz rengin yanında kullanılan renklerden yine yalın renklerdir siyah gri bej rengi gibi, İskandinav tarzı dekorasyona bu renkler eşlik etmektedir.

Bu dekorasyon adından da anlaşabileceği gibi iskandinav yarımadasında ortaya çıkmıştır yani İskandinav ülkeleri olan Danimarka, İsveç ve Norveç de ortaya çıkmıştır. Ortaya çıktıktan sonra ikea kurucu Ingvar Kamprad sayesinde tüm dünyaya yayılıyor. İkeanın kurulma olayını da kısaca anlatacak olursak, koliye sığmayan bir masayla başlıyor, masanın ayakları sökülerek kolilenmesi fikriyle yola çıkılıyor.

İkeanın ilk mimarı olan Gillis Lundgrend’ bu tasarımı üç kelimeyle şu şekilde özetliyor ESTETİKLİK, İŞLEVSELLİK VE EKONOMİKLİK olarak tanımlıyor bu üç kelime aynı zamanda mimari tasarımın da temellerinden bir tanesidir.

İskandinav tarzı dekore edilmiş bir mekan ilk bakışta anlaşılabilir. Böyle bir mekana baktığınız da mekanı genel olarak beyaz görürsünüz beyazlığın içine çizgisel olarak gri veya siyah renkler girilmiştir bunlarında yanında da renkli objeler kullanılmıştır. Renkli obje derken ama çok fazla değil mesela sarı bir koltuk veya turuncu bir yastık ya da yeşil renkte farklı bir obje kullanılmıştır. Kullanılan bu obje o mekanın odak noktası olur dikkatiniz hemen oraya kayar ve etrafınızda dikkatinizi dağıtacak başka bir obje olmaz bu tasarım tam olarak İskandinav tarzı dekorasyondur.

İSKANDİNAV TARZININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

İskandinav tarzının özelliklerini maddeler halinde sıralayalım.

  • İskandinav tarzı dekorasyonda baskın renk beyazdır. (Açık renkler mekana daha büyük ve daha ferah gösterir bu dekorasyonun tarzının da çıkış noktası diyebiliriz.)
  • Minimalist ve modern bir tasarım anlayışı içerir. Bu anlayışla dekore edilmiş bir mekan da işlevsiz bir dekoratif ürün görmeniz pek mümkün değil sadeliği ön planda tutar gereksiz kalabalıktan kaçınılır ki bu durumda yine mekanı büyük gösterir.
  • Bir evi dekore ediyorsanız, halılar yastıklar ve koltuklar beyaz renk tercih edilir genelde, koltuğunuzu beyaz tercih ettiyseniz yastığınız gri olabilir halı beyazın başka bir tonu olabilir.
  • İskandinav tarzı dekorasyon malzeme olarak en çok plana çıkan malzeme ahşaptır. Ahşap malzeme kullanıldığı ortama hem doğal bir görünüm katar hem beyaz renkle uyumludur aynı zaman da ekonomik açıdan da önemli bir detaydır.
  • Doğal ve minimalist bir tasarım olduğundan bu tarzda dekore edilmiş mekanlarda canlılığı artırmak adına bitkiler kullanılabilir.
  • Bu dekorasyonda en önemli unsur bir odak noktası oluşturmaktadır, dikkatleri üzerine çekecek renkli bir obje kullanılabilir.
  • İskandinav tarzı dekorasyona benim yorumladığım en genel tanım, Beyazlığın içindeki çizgisel siyahlıktır. Bunu anlayışı yakaladığımız zaman sürükleyici ve modern bir tasarım ortaya çıkarmış oluruz.
  • Bu tarzda her bir objenin tasarımı çok önemlidir, mekan da tarzla uyumlu olmayan bir obje kullanıldığı zaman o obje hemen kendini belli edecektir.
  • Gözlerinizi kapatın ve bembeyaz bir oda hayal edin , o odaya objeleri sırayla yerleştirin beyaz tonlarında bir koltuk , sade bir koltuk olmak zorunda değil desenleri grinin tonlarında olabilir, daha sonra bu saydığım renklerden bir halı seçin dekorasyonun büyük bir kısmını tamamladınız artık sırada küçük dokunuşlar var mesela fıstık yeşili yastıklar koyuyorum duvarıma ahşap çerçeveli fotoğraf asıyorum ve son olarak az kullanılan köşeme bir çiçek koyuyorum ortaya İskandinav tarzı bir dekorasyon çıkıyor.

 

İSKANDİNAV TARZI DEKORASYON başlığında genel olarak söylenebilecek detaylar bunlar, yazımızı okuyup yine de karar veremediğiniz noktalar olursa sitemizin iletişim kısmından mimarlarımızla iletişime geçebilir dekorasyon konusunda fikir alabilirsiniz.

 

 

HAKKINDA admin

Editörün Seçtikleri

İtalyan boya (stucco boya) nedir ?

İtalyan boya ( stucco boya) nedir? Bu boyayı neden tercih etmeliyiz veya neden tercih etmemeliyiz gibi bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Avantaları ve dezavantajları nelerdir siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir