Ana Sayfa / Güncel / Dünyanın en güzel evi( Şelale Evi)
DÜNYANIN EN GÜZEL EVİ

Dünyanın en güzel evi( Şelale Evi)

Dünyanın en güzel evi olarak değerlendirdiğimiz şelale evi hakkında bilgileri okuyunca sizde bize katılacaksınız.

Şelale evini anlatmadan önce, bu evi tasarlayan mimardan bahsedelim biraz.

Frank Lloyd Wright, Şelale evinin tasarımcısı aynı zaman da 1991 yılında Amerika da mimarlar dergisi tarafından dünyanın en iyi mimari olarak seçilmiştir.

Yaşama boyunca yüzlerce esere imza atan mimar genellikle villa ve konut projeleri çizmiştir ve en büyük özelliği düşey mimari değil yatay mimari çalışmalar yapmıştır.

Tasarımlarında belirli bir karakteristiği olan mimarın bütün özellikleri bu evde görülmektedir.

Yatayda genişletilen çizgisel hacimler.

Dünyanın en şık en dekoratif evi …

Pittsburgh da ünlü bir mağaza sahibi olan Edgar J. Kaufmannın olduğu Allegheny Dağlarında ki Mill Run bölgesindeki arazilerine, günümüzde bile modern mimarinin başyapıtı sayılan bu şelale evini tasarlıyor.

Organik bir tasarıma sahip olan ev 1936-39 yılları arasında yapılıyor.

Evin özelliklerini siz değerli okurlarımıza anlatmaya başlayalım .

Doğayla iç içe tasarlanan bu ev hem mimari hem de iç mimari anlamda dünya da iz bırakan en önemli yapılardan bir tanesidir.

Frank Lloyd Wright, eseriyle ilgili ‘ben şelaleye  bakarak yaşamanızı değil, onun bir parçası olarak yaşamanızı istiyorum’ diyerek yapısına ne kadar anlam yüklediğini görebiliriz.

Dünyanın dört bir tarafından ziyaretçi akınına uğrayan ev günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Evin geniş balkonları, doğraması olmayan pencereleri ile adete doğanın bir parçası gibi konumlanmaktadır.

155.000 $ mal olmuş bu sanat eserine günümüzde paha biçilemez bir değere kavuşmuştur. Günümüzde yapının bazı kısımları deforme olmuş olsa da ( balkonların sehim yapması gibi) restorasyon çalışması yapılmamıştır.

İç dekorasyonu da bambaşka bir estetik içeren şelale evini siz değerli okurlarımızla paylaşma çalıştık.

HAKKINDA admin

Editörün Seçtikleri

İskandinav tarzı dekorasyon nedir?

İskandinav tarzı dekorasyon başlı başına bir dekorasyon akımı, sonradan ortaya çıkan ama günümüzde tüm dünyaya yayılmış bu dekorasyon tarzını gelin biraz yakından inceleyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir