Ana Sayfa / Güncel / Dekorasyonda renklerin önemi ..

Dekorasyonda renklerin önemi ..

Dekorasyonda renklerin önemi içeriğimizde neler var? Dekorasyonda kafamızda belirli bir düşünce oluştuysa yapacağımız ilk şey renk seçmektir. Dekorasyonun en önemli parçasıdır bir nevi kalbidir diyebiliriz.

EVİMİ HANGİ RENK BOYASAM …

Evinizi hangi renge boyamalısınız?

Renklerin insan psikolojisinde önemi nedir?

Trend renkler nelerdir?

Sıcak renkler ve soğuk renkler

Renklerin dekorasyondaki önemi düşündüğünüzden büyük olabilir, bir mekanı büyük gösterebilir, sıcak gösterebilir, huzurlu ve sakinleştirici gösterebilir. Küçük bir salonunuz mu var büyük göstermek için güneş ışığını çekip yansıtan açık renkler tercih etmelisiniz. Huzurlu bir şekilde mi uyumak istiyorsunuz sakinleştirici renkler tercih etmelisiniz? Bu renkler neler derseniz yazımızı okumaya devam etmenizi öneririm.

TREND RENKLER NELERDİR?

Son zamanlarda en çok kullanılan renkler ÇAKIL TAŞI, MERCAN, TURKUAZ, NÖTR GRİ ve ANTRASİT renklerdir. Klasik seven bir tarzınız varsa beyaz, kum rengi veya şampanya rengini düşünebilirsiniz.

RENKLERİN İNSAN PSİKOLOJİSİNDEKİ ETKİSİ

Renkleri açıklamadan önce şunu da belirtmeliyim ki insan psikolojisinde en çok etki eden renkler doğada en çok gördüğümüz renklerdir.

MAVİ: Mavi renk huzur ve güveni temsil ediyor , denizin sakinleştirici etkisi maviden gelmektedir. Mavi renge boyanmış bir iç mekanda daha üretken ve daha yaratıcı olacağınızdan emin olabilirsiniz. Hem konsantrasyon hem de güven açısından tahmin edebilirsiniz ki bankaların ve ticari işletmelerin vazgeçilmez rengidir.

YEŞİL: Yeşin renk de doğanın verdiği huzuru bulabilirsiniz. Bu yüzden yeşil sizi rahatlacak ve dinlendirecektir aynı zamanda sağlığı temsil eden bu renk otellerde ve sağlık kuruluşlarında sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Yeşil renge boyanmış bir mekanda daha enerjik bir şekilde yaşayabilirsiniz.

SARI: Sarı renk geçliği ve dinamizmi temsil ediyor. Genç odası dekorasyonlarında sıklıkla karşımıza çıkan bu renk enerjisini güneşten almaktadır. Sarı renge boyanmış bir mekanda güne daha zinde başlayacaksınız ve daha sıcak mekanlar elde edeceksiniz  sarı ve açık tonlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

PEMBE: Pembe renk romantizmi temsil ediyor. Kadınların ve genç kızların vazgeçilmezi olan bu renk kendini çiçeklerden almaktadır.

TURUNCU: Turuncu renk agresifliği temsil ediyor. Bu rengi çok fazla kullanmanızı önermemekle birlikte açık tonlarını daha çok tercih etmenizi öneririz.

KIRMIZI: Kırmızı renk canlılığı ve yüksek enerjiyi temsil ediyor. Kırmızı renk kalpten geliyor adrenalinin göstergesi olabilir. Aynı zamanda bu renk hızlı karar verme açlık hissini uyandıran bir renk olarak da karşımıza çıkmaktadır.  Fastfood mağazalarında ve kasaplar gibi yiyecek sektöründe oldukça sık karşılaştığımız renk kırmızıdır.

SİYAH: Siyah renk gücü ve asaleti temsil ediyor. Çok tehlikeli bir renktir. Doğru kullanıldığı zaman bütün renklerin önüne geçebildiği gibi yanlış kullanıldığı zaman bütün renklerin gerisinde kalabilir. Siyah rengi kullanmadan önce bir kez düşünmenizi öneririz.

MOR: Mor renk hiç kuşkusuz güzelliği temsil ediyor. Kozmetik mağazalarında sıklıkla karşımıza çıkabilen bir renktir.

Önereceğimiz diğer renkler: Leylak, bal, duman ve açık mavi renkleridir. Bu renkleri de dekorasyonlarınızda düşünebilirsiniz.

HAKKINDA admin

Editörün Seçtikleri

İskandinav tarzı dekorasyon nedir?

İskandinav tarzı dekorasyon başlı başına bir dekorasyon akımı, sonradan ortaya çıkan ama günümüzde tüm dünyaya yayılmış bu dekorasyon tarzını gelin biraz yakından inceleyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir