Ana Sayfa / Güncel / Birbirinden farklı dekorasyon fikirleri …
OTURMA ODASI DEKORASYONU

Birbirinden farklı dekorasyon fikirleri …

Günümüzde en Google trends listesinin başının da dekorasyon, ve kendin yap gelmektedir. Bu alana insanların ilgisi her geçen gün artmaktadır. Bu konuda bilmeniz gereken bütün detayları sizlerle paylaşacağız. Dekorasyon dediğimiz kavram aslında bir çeşit sanattır ama insanların bir mekanı dekore ederken sanat yaptıklarının farkında değildir. Bu yüzden tamamen bilinçsiz olarak ilerlemektedir.

Dekorasyon tasarlama ve üretme sanatıdır yalnız bu sanat iç mimarlık ile karıştırılmamalıdır. İç mimarlık  bambaşka bir  konu ve eğitim gerektiren bir alandır.

DEKORASYONDA NELER ÖNEMLİDİR?

Dekorasyonda dikkat etmemiz gereken birden çok kural vardır.

-İşlevsellik

-Estetiklik

-Ekonomiklik

-Renk

-Ambiyans

-Psikoloji

Bu yazımızda bütün bu detayları paylaşacağız…

Dekorasyonda renk nasıl seçilir?

Renklerin insan psikolojisi üzerinde büyük etkisi vardır ve tabi ki dekorasyonda kullanılan renkler de kullanıcı üzerinde oldukça etkilidir. Bu yüzden bir mekanı dekore ederken renk seçimine özen göstermekte fayda var. Yanlış seçilen bir renk ile dekorasyonun bütün kurgusu bozulabilir.

Bu yüzden renklerin insanların üzerinde bıraktığı etkiyi bilmekte fayda var. Biz birkaç rengi açıklayalım diğer ayrıntılı bilgilere yine web sitemiz üzerimizden ulaşabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse dekorasyonda kullanılan mavi renk, odaklanmayı artıracaktır, ve mekanın enerjisini yüksek tutacaktır, çocuklarımız için çalışma odası dekorasyonu yapacaksak muhakkak bu rengi düşünmemiz gerekecektir.

Bir başka renkten bahsedelim, huzurlu ve sakin bir mekan dekorasyonu yapmak istiyorsak ilk düşünmemiz gereken renk yeşildir. Yeşil renk doğanın dinginliğini ve huzurunu size yansıtacaktır.

Ekonomik dekorasyon nasıl yapılır?

Dekorasyonda insanların en çok gözünü korkutan nedenlerden bir tanesi dekorasyon maliyetidir.

Dekorasyon da maliyetin fazla olması düşüncesi aslında en büyük yanlıştır. Bu bir sanattır ve sanat her şekilde en az maliyetle de yapılabilir. Bunun için son yıllarda kendin yap (dıy) projeleri çıkmıştır ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanlar daha kolay araştırma yapabilir ve kendini geliştirebilir duruma gelmiştir. Bütün dekoratif ürünleri ve bir mekanın dekorasyonunu kendiniz yapabilirsiniz. Sitemizde bununla ilgili örnekler mevcuttur. Sitemizin iletişim kısmından mimarlarımızdan da bu konuda destek alabilirsiniz.

İşlevsel bir dekorasyon nasıl yapılır?

Öncelikle işlevsellik kavramı nedir? Bunu açıklayarak konuya başlamak istiyorum. İşlevsellik kullanılabilirlik anlamına gelmektedir. Kullanılmayan bir ürün sadece dekoratif amaçlı kullanılabilir ve süs olmaktan öteye geçemez. Ama işlevsel bir ürün kullanılabilir olmalıdır ve kullanım amacına göre değer kazanmaktadır. Örneğin ölçeksiz  tasarlanmış çok büyük boyutlarda bir sandalye düşünün, böyle bir sandalye oturulmadığı sürece değersiz bir ürün olacaktır veya tam tersi oturulamayacak kadar küçük bir sandalyenin değeri süs olmaktan öteye geçemez istediği kadar güzel olsun ama insan ölçülerinde tasarlanmış bir sandalye , yani konforlu bir sandalye her zaman bir adım önde olacaktır.

Estetik dekorasyon nasıl olur?

Dekorasyonda en önemli kriterlerden bir tanesi estetikliktir. Dekorasyon tamamen bir tasarımdan ibarettir ve bu tasarım estetik olmazsa yani göze hoş gelmez ise o dekorasyonun hiçbir anlamı kalmaz, insanların dekore edilen mekanda vakit geçirirken keyif almalar birinci kuraldır.

Estetiklik konusunda birçok dekoratif akım vardır, bu akımlardan yararlanabilirsiniz başlangıç aşamasında örneğin İskandinav tarzı dekorasyon veya country dekorasyon gibi …

Bir mimar olarak sizlere verebileceğim en büyük öneri , dekorasyonlarda her zaman sadelikten yana olmanızdır.

Birbirinden farklı dekoratif fikir yazımızı siz değerli okurlarımız için derledik.

HAKKINDA admin

Editörün Seçtikleri

İtalyan boya (stucco boya) nedir ?

İtalyan boya ( stucco boya) nedir? Bu boyayı neden tercih etmeliyiz veya neden tercih etmemeliyiz gibi bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Avantaları ve dezavantajları nelerdir siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir