Ana Sayfa / Duvar Dekorasyonu / Alçı ile taş duvar yapımı

Alçı ile taş duvar yapımı

Alçı ile taş duvar yapımını anlatacağımız bu içeriğimizi çok sevecek hemen yapmamak için kendinizi zor tutacağınızdan emin olabilirsiniz. Dekorasyon ve tasarımda üç temek ilke vardır. İşlevsellik, ekonomiklik, ve estetiklik bu yazımızda anlatacağımız dekorasyonda üç temel ilke mevcuttur yani başarılı bir dekorasyon olacaktır. Hazırsanız mükemmel bir duvar dekorasyonu yapılır anlatmaya başlayalım.

Kendin yap dekorasyon fikirleri son yıllarda trend listesinin zirvesinden düşmemektedir, herkes kendi dekorasyonunu yapabileceğini aslında sanıldığı kadar zor bir şey olmadığını görmüştür. Sizde kendi dekorasyonunuzu yapabilir ve evinizi güzelleştirebilirsiniz.

Alçı ile taş duvar yapımı için gerekli malzemeler:

ALÇI (Dekore etmek istediğiniz duvarın alanına göre alçı alabilirsiniz)

SU (Alçının kıvamına göre ayarlayacaksınız çok sıvı veya çok katı yapmamaya çalışın)

BANT ( 1 cm genişliğinde bir bant işimizi görecektir tabi ki 1 cm şart değildir tamamen size kalmış)

Bu saydığımız malzemeler en fazla 10 TL tutacaktır evet yanlış duymadınız çok ucuza evinizin duvarını dekore etmiş olacaksınız.

Malzemelerimizi hazırladıysak uygulamaya geçebiliriz.

Öncelikli olarak hangi duvarımızı dekore edeceğimize karar vermeliyiz. Bu konuda siz değerli okurlarımıza şöyle bir tüyo verebilirim bütün odanızı kaplamak yerine özelleşmiş bir köşe yani çalışma veya dikiş masanızın olduğu bir köşe ya da TV ünitenizi kullandığınız duvarı yani uygulayacağınız oda da pencerenin karşısındaki duvarı tercih edebilirsiniz.

Bantla işlemimize başlıyoruz. Bantla duvarımıza tuğla duvar deseni çizeceğiz yani Duvarımızı yatak da düz bir şekilde boydan boya bantlıyoruz daha sonra dikeyde şaşırtmalı bir şekilde kısa kısa bantlar atıyoruz. Bu estetik gözükecek bir öneri bu deseni zevkinize göre değiştirebilirsiniz.

Bantlama işlemi tamamladıktan sonra alçımıza da hazır olduğuna göre eldivenleri takabiliriz. Ellerimiz duvara alçıyı sürmeye başlayabiliriz, bunu için malada kullanabilirsiniz ama mala kullandığınız zaman doğal bir görünüm olmayacaktır bu yüzden ellerimizi kullanarak alçımızı güzel bir şekilde duvarımıza yayıyoruz. Bu işlemi de tamamladıktan sonra alçımızı biraz kurumaya bırakıyoruz isterseniz burada beklemeyebilirsiniz ama kuruduktan sonra daha sağlıklı sonuç alacağınızı düşünüyorum.

Alçımızda kuruduğuna göre bantlarımızı duvardan yavaşça yani alçıya zarar vermeden çekmeye başlayabilirsiniz bu kısım da aceleci davranmamanızı öneriyorum.

Bantları söktükten sonra geriye çekilip mükemmel eserinize bakabilir doya doya fotoğraf çekmeye ve sevdiklerinize başarınızı gösterebilirsiniz. Şimdiden tebrik ediyorum sizi….

Bu yazımızda kullandığımız görseller tuğba sayarlı hanıma aittir.

HAKKINDA admin

Editörün Seçtikleri

Dekoratif Beton Saksı

Dekoratif Beton Saksı Öncelikli olarak malzeme listemizi yazalım… Çimento Derz harcı Su Karıştırma kabı Mermer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir